Pati i Wojtas na Chola Pass

Trekking w Himalajach – porady, budżet, noclegi

Zorganizowanie trekkingu w Himalajach nie jest trudne, o czym sami się przekonaliśmy. Warto jednak przygotować się do niego odpowiednio. Poniższe informacje przekazujemy Wam na podstawie naszego doświadczenia w czasie trekingu w rejonie Sagarmatha National Park. Przeszliśmy trasę Trzech Przełęczy.

IMG_6745

P5040689

Szlaki

W Katmandu bez problemu znajdziecie mapy szlaków w różnych regionach trekkingowych, z których będziecie korzystać w czasie wyprawy. W zaledwie kilku miejscach szlaki są oznakowane, ale z racji, że najcześciej są to zwykłe lokalne ścieżki, którymi codziennie maszerują Szerpowie, bez problemu znajdziecie drogę. Czasami, kiedy pogarsza się pogoda lub kiedy do pokonania macie lodowiec, dobrze jest podłączyć się do innej grupy z przewodnikiem. Nam udało się pokonać cały szlak Trzech Przełęczy wraz z Everest Base Camp bez problemu, jednak spotykaliśmy osoby, które błądziły czasami nawet przez kilka godzin po lodowcu.

Kondycja

Jeśli regularnie uprawiacie sport, to nie powinniście mieć problemów na szlakach. Pamiętajcie jednak, jak ważna jest aklimatyzacja i jej brak, który grozi bardzo poważną, trudną do przewidzenia chorobą wysokościową. Warto jednak wiedzieć, że przeciętny dzień wędrówki podczas trekkingu to ok 4-8 h, a wysokość trasy, po której się poruszacie to ok. 3200 – 5600 m n.p.m.

Noclegi

Ceny noclegów to koszt około 1 dolara za pokój w lodge ( prostym schronisku bez prądu i ogrzewania). Najczęściej płaciliśmy 1 dolara lub nic w zamian za obietnicę stołowania się u gospodarzy. W każdym takim „schronisku” dostajecie prosty pokój z łóżkiem i ciepłymi wełnianymi kocami, dzięki czemu nie zamarzniecie w nocy ( my spaliśmy jeszcze w kurtach z racji, że w maju temp. dochodziła do -18 st.) Na korytarzu dostępna jest toaleta i dodatkowo płatny prysznic – w środku, cześciej na zewnątrz budynku lub w ogólne go nie ma. Oprócz tego w każdej lodge znajduje się główna izba-jadalnia, gdzie odbywa się życie towarzyskie, a każdego dnia gospodarze rozpalają na 2 godziny wielki piec, przy którym można się ogrzać.

Jedzenie i woda

W Katmandu jedzenie jest bardzo tanie, natomiast na szlakach, jak na warunki nepalski drogie. Im wyżej tym drożej. Ciepła zupa kosztuje ok. 150-250 rupii, czyli jakieś 2-3 dolarów, czasem więcej. Obiad – czyli makaron z tuńczykiem, pizza czy nepalskie pierożki momo, to koszt ok. 3-6 dolarów za porcję. Jeśli chodzi o wodę, to dostępna jest woda z kranu, prosto z gór, za którą nic nie płacicie. My korzystaliśmy z tabletek z chlorem, którymi ją oczyszczaliśmy. Wszędzie można także kupować wodę w butelkach, jednak jest to koszt ok 1-2 dolarów za butelkę, a dodatkowo pamiętajcie, że korzystając z plastikowych butelek produkujecie śmieci, które trzeba znieść z gór.

Higiena

No cóż… to jest chyba najbardziej problematyczny aspekt trekingu w Himalajach:) Jak wspominaliśmy, toalety są dostępne w lodgach, jednak prysznice, jeśli w ogóle są, to kosztują od 4-9 dolarów za prysznic. Często są na zewnątrz budynku w blaszanej budzie. I teraz wyobraźcie sobie, że na zewnątrz jest mocno poniżej -10 stopni, a wy musicie się rozebrać i wykąpać pod ledwo cieknącą wodą. W niższych partiach gór, nie jest tak drogo i prysznice są dostępne, jednak im wyżej np. od Namche Bazar ( wioska położona na wys. 3440 m n.p.m. na szlaku Trzech Przełęczy i drogi do Everest BC) tym drożej, zimniej i ciężej znaleść:) Oczywiście wszędzie dostępna jest woda z gór, w baniakach. Lodowata, ale spokojnie można się nią przemywać. Polecamy też zamawianie wrzątku w termonie lub misce.
I kolejny ważny element – papier toaletowy! Warto zaopatrzyć się w ten cenny materiał w niższych partiach gór, ponieważ potrafiliśmy zapłacić nawet 4 dolary za rolkę w Gorakshep ( 5164 m n.p.m.).

Zdrowie

Jadąc do Nepalu, pamiętajcie o szczepieniach:
– na błonicę, tężec, polio
– żółtaczkę typu A, dur brzuszny
– wściekliznę.
Ponadto zanim wybierzecie się w wyższe góry dowiedzcie się więcej na temat choroby wysokościowej, jej objawów, leczeniu i przede wszystkim AKLIMATYZACJI! To bardzo ważne! 

Warto przeczytać!
Postępowanie przedszpitalne w zagrożeniu życia w przebiegu ostrej choroby górskiej, wysokościowego obrzęku płuc i wysokościowego obrzęku mózgulink

Co wziąć ze sobą? I kto to poniesie?

IMG_6442
My swój dobytek nosiliśmy na własnych barkach przez pełne 22 dni treku. Istnieje jednak możliwość wynajęcia tragarza. Dzienny koszt wynajęcie Szerpy, który za Was poniesie 2 plecaki, czyli ok 20-28 kg to ok. 600-900 rupii dziennie). Nasz dobytek ważył po 12 kg każdy i jakoś przeżyliśmy bez pomocy z satysfakcją, że od początku do końca daliśmy radę, ale wierzcie, że było ciężko.
I teraz zdradzamy tajemnicę, co każde z nas miało w swoim plecorze:

– kurtka puchowa, kurtka przeciwdeszczowa, polar, 4 koszulki, bielizna termiczna, grube skarpety, czapka polarowa, chusta na twarz 2 pary rękawiczek, spodnie z goretexem, spodnie trekingowe, raki, okulary przeciwsłoneczne, kijki trekingowe – wszystko się przydało

– po 200 g orzeszków ziemnych, suszone owoce i batony, termos na herbatę

– po 1,5  litra wody, tabletki z chlorem do jej oczyszczania i elektrolity

-śpiwór do -20 – korzystaliśmy tylko kilka razy, kiedy było naprawdę zimno

-apteczka, 1 butla z tlenem (podstawowe leki oraz leki na chorobę wydokościową -Diuramid/Diamox )

– gps, telefon ( choć prawie w ogóle nie było zasięgu), mapa, zeszyt i długopis, aparat, baterie, latarka czołowa ( w górach nie ma prądu!)

-gotówka na cały trek!

Budżet
Przez cały trek dziennie wydawaliśmy ok. 40 dolarów na dwie osoby.
Do tego trzeba jeszcze dodać koszty pozwoleń na trek i wejść do parku. Aktualne ceny znajdziecie: tutaj
Przed wlotem do Nepalu należy też kupić wizę: ok. 40 dolarów za osobę.
W zależność jaki region wybieracie na trek musicie się tam jeszcze jakoś dostać z Katmandu. My lecieliśmy do Lukli samolotem z Katmandu. Koszt biletu to 150 dolarów za osobę w jedną stronę. (bilety można bez problemu kupić samemu przez internet). Dzięki temu zaoszczędzacie czas 5 dni, które potrzebujecie, żeby dostać się tam lokalnym, transportem i potem na nogach.

IMG_6721

Jeśli macie jakieś pytania, albo chcecie dowiedzieć się więcej, to piszcie! Chętnie podzielimy się tym, czego sami doświadczyliśmy;)

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.